اتصال به سرورهای لینوکسی در ویندوز با PuTTy و Xming

فرض کنید در شرایطی هستید که یک سرور لینوکسی دارید و نیاز دارید تا با ابزارهایی که GUI  دارند یا اصطلاحا X Windows هستند وصل شوید. مثلا من در سرور لینوکسی خودم از ابزار Virtual Machine Manager برای ماشین های مجازی که با KVM ایجاد میکنم استفاده می کنم. خوب من اصلا تمایلی ندارم که مدیریت ماشین های مجازی خودم را از طریق Terminal انجام بدهم و استفاده از ابزار Virt-manager را ترجیح میدهم. اما چطور میتوانم زمانیکه که از PuTTY و از طریق SSH به سرور لینوکسی خودم وصل شده ام از این ابزار استفاده کنم؟

ابزارهای مورد نیاز:

۱- یک سرور لینوکسی

۲- نرم افزار PuTTY

3- نرم افزار Xming

1- ابتدا در نرم افزار PuTTY گرینه X11 Forwarding را فعال کنید.

xming-1

۲- پس از نصب نرم افزار Xming آن را اجرا کنید.

xming-3

۳- حالا به سرور خود SSH بزنید.

xming-2

۴- حالا کافی است تا دستور virt-manager را در ترمینال وارد کنید تا پنجره این نرم افزار به صورت گرافیکی در ویندوز شما نمایش داده شود.

xming-4

xming-5

به طور کلی از نرم افزار Xming در ویندوز برای باز کردن GUI بر روی سیستم های X Windows یا X11  استفاده می شود و درحقیقت یک پیاده سازی از X Windows Systemدر محیط MS Windows می باشد.

به طور دقیق تر با توجه به مدل Client-Server سیستم X Windows این ابزار یک X Windows Server در MS Windows محسوب میشود. مثلا میتوانید به جای مثال بالا عبارت Xclock را در ترمینال وارد کنید تا ساعت سرور لینوکسی شما به صورت گرافیکی و در محیط ویندوز نشان داده شود.

xming-6

پاسخ دهید